רכב למשפחה צעירה

אתה וזוגתך בדרך להפוך להורים? מזל טוב! בואו של עולל חדש לעולם מביא עימו לא מעט שינויים באורח החיים ובהרגלי הצריכה, אחד מהשינויים העיקריים הוא בחירת רכב שיוכל לשרת אתכם כמשפחה צעירה. על הרכב לאפשר לכם לשנע את ילדיכם בנוחות ובטיחות מנקודה לנקודה, לאחסן את העגלה הציוד בתא המטען, למקם את מושב הבטיחות במושב האחורי וכל המשתמע מכך. זוגות רבים פונים להגדרה השיווקית ומחליטים להחל בחיפוש בעקבות רכב משפחתי פוטנציאלי דוגמת מאזדה 3 או פורד פוקוס. ההגדרה השיווקית הינה מונח מטעה, שכן ההגדרה של רכב משפחתי היא הגדרה שיווקית שהוחלטה ע״י יצרני ויבואני הרכב.

אבולוציה בעולם הרבב

עולם הרכב שינה לא מעט את פניו בעשורים האחרונים, הרכבים תפחו וגדלו להם לאורך ולרוחב בכל קטגוריה (טויוטה קורולה צמחה לה לאורך ב30 סנטימר), ההתפתחות האבולציונית של עולם הרכב הביאה עימה מספר שינויים בקטגוריות הרכב ויצרה עימה מספר מונחים חדשים:

  • קטגוריה המיני, רכבי עירוניים קטניים דוגמת פיגו 107 וקיה פיקנטו, רכבים שנכנסו מתחת לקטגוריה הסופר מיני בה ניתן למצוא את הפיגו 208 ומאזדה 2.
  • קטגוריית תת המשפחתיות, משפחתיות קטנות שדומות במימדיהם למשפחתיות של לפני עשור, דוגמת יונדאי i25, סקודה ראפיד ועוד.

נוסף על אלו שימו לב כי הקטגוריה אלייה מסווג רכב מסויים נקבעת בהתאם לדרישות השוק, לדוגמה בעוד מאזדה 6 מסווגת במדינת ישראל כרכב מנהלים, היא מסווגת כרכב משפחתי בארה״ב.

האבולוציה בעולם הרכב ערערה את המונחים כפי שהכרנו אותם, רכבי המיני של היום דומים במימדיהם לקטגוריית הסופר מיני של תחילת העשור הקודם, בעוד רכבי הסופר מיני ותת המשפחתיות דומים במימדיהם לקטגוריית המשפחתיות של אותה תקופה וכך הלאה. המונחים כיום יכולים להיות מטעים ויש לשים לב שלרוב המונחים נקבעים אך ורק מהחלטות שיווקיות ועל כן אינם בהכרח תואמים את צרכי הלקוח.

קצת מספרים

אז לאחר שדיברנו קצת מונחים, נתחיל לדבר קצת מספרים. לשם הדוגמה בלבד אקח 2 רכבים מאותו יצרן, פורד פוקוס (משפחתית), פורד פיאסטה (סופר מיני) שניהם במרכב 5 דלתות.

  • פורד פוקוס 2002- אורך 417 סנטימר, רוחב 170 סנטימר, נפח תא מטען 350 ליטרים
  • פורד פיאסטה 2012- אורך 398 סנטימטר, רוחב 171 סנטימטר, נפח תא מטען 281 ליטרים.

ניתן לראות שמימדי הפיאסטה הנוכחית כמעט זהים למימדי הפוקוס המשפחתית של לפני עשור, תא המטען האומנם קטן יותר אך מספיק למשפחה הצעירה.

עלויות

יוקר המחייה בישראל מביא לא מעט זוגות צעירים לנהל את כספיהם בחוכמה, וכל קנייה נעשית מתוך שיקול כלכלי. גם קניית רכב חדש כוללת בתוכה לא מעט שאלות כלכליות, כגון עלות הרכב ועלויות האחזקה כגון ביטוחים, דלק ועוד. הנה מספר תובנות אודות תקציב נתון.

  • בתקציב נתון לרוב תוכלו לרכוש רכב סופר מיני ממודל מתקדם יותר.
  • צריכת הדלק הממוצעת של רכב סופר מיני נמוכה יותר מצריכת דלק של רכב משפחתי.
  • עלות הביטוח של רכב סופר מיני נמוכה יותר מעלות הביטוח של רכב משפחתי.
  • אגרת הרישוי של רכב סופר מיני נמוכה יותר מאגרת הרישוי של רכב משפחתי.

בנוסף לאלו ברכבי הסופר מיני תוכלו לרכוש רכב עם תיבה ידנית מה שיאפשר לכם להתקדם מספר שנים נוספות במודל היצור ולחסוך סכומים נוספים בעלויות האחזקה, לאלו שלמרות הכתוב מעוניינים בתא מטען גדול יותר הייתי ממליץ לחפש תת משפחתית מודרנית שמקבילה במימדיה לסופר מיני אך בעלות תא מטען גדול יותר.

עם בואו של שוהם לעולם, אנו בחרנו ברכב סופר מיני ידנית מודל 2012, כאשר אנו נהנים מאחריות יצרן לעוד שנה וחצי, כולל 7 כריות אוויר, עיגוני איזופיקס לכסא הבטיחות ועוד. הרכב משרת אותנו נאמנה כרכב משפחתי. ההמלצה הינה אישית שלי ואין בה כדי להכליל על הכלל, עשו חושבים לפני קניית רכב וקחו בחשבון את כל המשתנים הכלולים בכך.

 

 

 

About יוסי מזרחי

יוסי מזרחי, בן 28, נשוי ואבא לשוהם ורום. גר בירושלים עיר הקודש. מייסד הבלוג Daddy.co.il-חיים של אבא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *