האח הגדול גרסת המעון (מצלמות במעון)

אינני יודע לתאר כיצד נראו מעונות היום לפעוטות בשנות ה-80 כי זכרונות הילדות שלי מתחילים רק מגיל 5 שכבר זכיתי לנטוש את מחית הפירות והמוצץ.
אך לפעמים אני מנסה לדמיין מעון בעולם ללא סלולארי וטלפונים חכמים, ללא סביבת עבודה ממחושבת ואינטרנט נגיש לכל… ואני מבין שגדלתי לתפארת גם בלי קבוצת הורים בוואטסאפ, וגם בלי שיחות והודעות sms כל שעה לשאול לשלומו של הילד. עולם בו בסוף כל יום מחליפים חוויות עם המטפלת, שאתה שומע על כך שהפעוט הקטן זחל היום לראשונה ואתה מגיב בהתלהבות כאילו אראלה התקשרה והודיעה לך על מיליון שקלים שבדיוק עושים את דרכם לחשבונך.

המציאות כיום שונה לחלוטין ובכף היד שלנו נמצאת היכולות לגשת לכל מידע בכל בעולם מכל נקודה שבה אנחנו עומדים, המציאות החדשה משנה את כללי המשחק בלא מעט תחומים בחיינו ולאחרונה אני נחשף לכך שהשינויים הללו הגיעו את לפתח המעון של בני, מקום שאמור להיות טהור וזך הופך להיות פרוץ וחשוף לכל הורה שילדו חולק עם בני את הזמן במעון.

לאחרונה המעון בו בני נמצא החליט להציע שירות חדש, האח הגדול אני קורא לו, המעון כולו מרושת במצלמות והגישה לצפיה הישירה נגישה לכל הורה שחפץ בכך, כל שיש לעשות הוא לגשת לכתובת רשת שניתנת ע״י צוות המעון להזין את שם המשתמש והסיסמא וניתן לצפות בכל אשר מתרחש במעון בכל רגע נתון. אני מאמין שהסיבה לכך נעוצה בכל הכותרות השליליות שלהן זכו האנשים שאמונים לשמור על ילדינו. אנו לא תמימים, אנו יודעים שלא תמיד אותם אנשים שאמונים לשמור על ילדינו לא עושים את עבודתם כפי שמצופה מהם, שחלקם מגיעים ללא הכשרה מקצועית לשם כך ובמקרים קיצוניים אף ללא הכשרה כלל.

אני מאמין שזהו עוד שלב בהורות המודרנית, אם בעבר הורה היה יוצר קשר עם המעון לוודא שהכל בסדר, היום לא מעט הורים הם כבר חלק מקבוצות וואטסאפ כאלו ואחרות, בהן יש דיונים על המתרחש בגן, עדכונים שוטפים ומה לא, אפילו נתקלתי בקבוצות וואטסאפ שהמטפלת מעלה עדכונים שוטפים על מה הילדים עושים במהלך היום מלווים בתמונות. אני מאמין שישנם לא מעט יתרונות בנפלאות הטכנולוגיה בהורות המורנית ומסכים עם הדעה שמצלמות במעון עוזרות להורים לדעת מה קורה עם ילדיהם במעון ותורמות לתחושת הבטחון שלא פעם נפגעת עקב סיפורי הזוועות שעולים לא פעם לכותרות, אך מנגד יש לזכור כי אנו חושפים את פרטיות ילדינו במקרה הטוב להורים נוספים ובמקרה הרע לאנשים עם כוונות רעות.

לא מזמן הייתי עד לאחת ההשפעות שיש לאותן מצלמות, המצלמות שאינן כוללות סאונד איפשרו להורה להניח כי ילדו יושב בצד בזמן שכל שאר הילדים סביב השולחן הינה התנהגות רשלנית של צוות המעון, ההורה הגיע מהר למעון ופצח בצרור קללות ללא הפסקה, הוא לא בחר לעצור לרגע ולשאול מדוע ילדו יושב בצד ולא העלה על דעתו לרגע כי קיימת אפשרות שזהו צעד חינוכי שנעשה בתגובה לנשיכה או פגיעה בילד אחר, הוא בחר להסיק מסקנות מצפייה במצלמות בלבד ללא שיח קודם עם צוות המעון.

אני יודע שכניסת המצלמות לשטח המעון מעלה לא מעט שאלות, ויש אנשים שיסכימו עם המצאותם ויש כאלו שיסלדו מכך. אני מודע לסיבות שמביאות לכך אך לא בהכרח מסכים עימן, בחרתי להשמיט את דעתי האישית למרות שאני מניח שהיא משתמעת מן הכתוב, רק הזמן יוכיח לנו אם המצלמות יעשו את דרכן לכל מעון וגן בישראל.

 

 

About יוסי מזרחי

יוסי מזרחי, בן 28, נשוי ואבא לשוהם ורום. גר בירושלים עיר הקודש. מייסד הבלוג Daddy.co.il-חיים של אבא.

Check Also

ישנים בעמידה

בתוך מערכת הבריאות המסורתית בעיות שאינן שגרתיות נופלות להן בין הכסאות וילדים רבים מתמודדים אתן בשגרת חיי היומיום בלי שאף אחד שם לב שהם מתהלכים להם חולים. זהו סיפורי האישי שבא להמחיש את האבסורד שבשיטה הנוכחית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *